Pages Menu
TwitterFacebook
Categories Menu

Posted by on Kas 1, 2017 in Benden Bizden, Yemek | 0 comments

Şekersiz Yaşam ile 21 Gün

 

Uzun zamandır ne zaman boş kalsam bir bakıyorum ki, elimde hep şekeriz yaşam ile ilgili bir şeyler okurken araştırırken buluyorum. Ve yapan herkesin ortak yazdığı bir cümle beni çok düşündürüyordu. “Ben yapabildim ya herkes yapar” demek ki yapılıyor. Evet dedim hazırsın hadi başla! Ama o kadar zor, o kadar yapılmaz,  o kadar yıpratıcı görünüyordu ki gözüme, bir türlü cesaret edemiyordum. Çok fazla tatlı ve abur cubur tüketen biri olarak bir yerden de başlamam gerektiğini biliyordum. En iyisi dedim kendime bir yol çizmek, en azından başlangıç olur.

İlk deneme için kendime kurallar koydum. Bunu yapabileceğime bile ihtimal vermezken, İnstagram da @sekersiz21gun isimli hesaba denk geldim. Diyetisyen Özge Bezirci ye ait olan bu hesap tam anlamıyla benim isteklerimle örtüşüyordu.  Bir motivasyon kaynağı oldu. İyiki varsınız 🙂

 

Kurallarım,

  • Asla rafine şeker yok. Yapay olan her türlü gıdadan uzak durmak.
  • Paketli gıdalar yok. (Çikolata,cips, bisküvi, tatlı… vb)
  • Asitli içecekler ve meyve suları..
  • Ekmek günde max. 2 dilim
  • Her gün düzenli en az 1,5 lt (Bir kaç gün sonra 2-2,5 lt rahatlıkla içtim)

 

Aslında en önemli kural spor olmalı ancak dizimin rahatsızlığı sebebi ile ben yapamıyorum. İşte aslında bu kadar basitti. Yaparken sadece 14. günümde ciddi ciddi zorlandım. O gün bozmadım ya ben artık bu listeyi ömür boyu yapabilirim 🙂 Evde düzenimizi hiç bozmadım. Birşeyleri oraya buraya saklamadım. Bu 21 günde 2 doğum günü (pastaya çok düşkünüm) ve eve sürekli gelen aşurelere karşı savaştım.

Başlamadan önce defterime önce kurallarımı sonra 21 günün tarihlerini tek tek yazdım. Başlangıç kilomu ekledim. Her akşam o güne bir çarpı atmanın mutluğunu yaşadım. 21 günün sonunda tam tamına -3 kg ile bitirdim. Ve en önemlisi ne oldu biliyor musunuz? Biter bitmez tatlı isteğim olmadı. Kaç sefer önüme denk geldi ama ben yemedim.

 

IMG_2782

 

Şekersiz yaşam ile 21 gün kuralının geçerliliğini bizzat deneyimlemek harika oldu. Bana kattığı en güzel şey, yıllardır çayı ve nescafeyi şekersiz içiyorum ama türk kahvesini bir türlü şekersiz içemiyordum. Bakın o da oldu..

 

Share Button

Cevap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir