Pages Menu
TwitterFacebook
Categories Menu

Posted by on Ara 23, 2016 in Duyurular | 0 comments

Mutlaka Görmeniz Gereken 8 Yüzen PazarTayland’da

 

 

tayland-pazar

 

 

2017’de gizem, eğlence ve macera ile dolu bir Uzakdoğu turu için hazır olun. Özellikle son yıllarda cezp edeci rotalar arasında yer alan Uzakdoğu ister gemi turları ile ister hava ya da karayolu ile olsun sayısız insanı kendine çekmeyi başarıyor. Bu yıl tercihini Tayland’tan yana kullanacak olanlara özel harika öneriler biriktirdik.

 

Tayland turunuzda hiç şüphesiz ki ilk dikkatinizi çekecek şeylerden biri yüzen pazarlar. Hatta sırf bu pazarları görmek ve alışveriş yapmak için Tayland’a gelen turistler bile var. Tayland mutfağından spesiyaller, Tayland’a özgü el işlemeleri ve diğer küçük hediyelik eşyalar, meyve ve sebzeler ve çok daha fazlasına bu yüzen pazarlarda rastlamanız mümkün. Pazarlar genellikle sabah 4 gibi kuruluyor ve gün boyunca açık kalıyor. Turistlerin ve yerli halkın en çok ilgi gösterdiği saatlerde değil de daha erken yol alırsanız nehirdeki tıkanmalara maruz kalmadan teknenizle keyifli alışveriş yapabilirsiniz.

 

yuzen-pazar

 

 

  1. Amphawa

Tayland yerlileri tarafından oldukça popüler olan bu yüzen pazar Amphawa, hafta sonları Disneyland gibi rengarenk ve capcanlı bir hal alıyor. Tonlarca insan Bangkok’tan geliyor ve küçük dükkanları bir bir geziyor. Teknelerden servis edilen lezzetli yiyecekleri ve yemekleri tadıyorlar. Kanaldaki teknelerin park edişleri, satış yapmaları, nehirdeki tekne trafiği, kısacası her şeyiyle görmeye değer bir yer.Izgara kalamar ve kavrulmuş karides ise kesinlikle denemeniz gereken lezzetlerden.

  1. Damnoen Saduak

Bangkok’tan yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta bulunan Damnoen Saduak olarak bilinen Tayland’daki en popüler turistik yüzen pazar, hafta sonu boyuncayüzlerce turistin akınına uğruyor.Muhteşem bir kalabalık, çeşitlilik ve hediyelik eşyaların fazla olması nedeniyle, Tayland’ın en sevdiğiniz yüzen pazarlardan biri olması yüksek ihtimal. Bununla birlikte, bu pazarı turlamak için bir kanal teknesi kiralayacaksınız. Tek dikkat etmeniz gereken nokta erken saatlerde pazara gidip trafikte sıkışma gibi problemlerden kaçınmak.

  1. KhlongLat Mayom

Güney Bangkok’ta bulunan Khlong Lat Mayom muhtemelen Bangkok’taki favori yüzen pazarlardan biridir. Huzurlu bahçe vahası, yeşil ağaçlar, serin gölgeli alanları doludur ve çok sayıda dükkan ve yiyecek için sayısız seçenek olsa da, pazar hala hak ettiği ilgiyi göremiyor. Rahatlamak ve kanalın kenarındaki yüzen restoranlarda Bangkok mutfağını keşfetmek ise bambaşka bir deneyim yaşatıyor.

  1. TalingChan

Taling Chan, tazedeniz ürünlerinin spesiyalleri ile ünlüdür. Cumartesi sabahı bu yüzen pazara giderseniz şayet, yengeç bacaklarını, dev karidesleri ve ünlü kavrulmuş yılanbaşı balıkları yiyen insanlarla dolu bir grup tablo görürsünüz.

  1. Bang Nam Phueng

Bangkok boyunca kurulan yüzen pazarlar çok popüler olduğundan, son zamanlarda hafta sonları eğlencesi arayan insanların artan talebini karşılamak üzere daha da büyümekte. Bang Nam Phueng, Phra Pradaeng olarak bilinen Bangkok’un bir bölgesinde yer almaktadır. Yemek severler için başka bir cennet olan bu pazarı dolaşmak ve alışveriş yapmak için tekne kiralamanız yeterli olacaktır.Bangkok turunuzda bu muazzam çeşitlilik gösteren yüzen pazara uğramayı unutmayın.

  1. Ayutthaya Klong Sa Bua

Ayutthaya Klong Sa Bua Yüzen Pazar ve Su Tiyatrosu [MAP], Tayland’ın en çok ziyaretçi çeken yerlerinden biri. Bu eski şehrin hemen kuzeyinde, Wat Na Phra Men’den çok uzakta bulunmuyor. Bu, geleneksel yüzen bir pazar olarak bilinse de aslında o bölgedeki tiyatro alanı da farklılık katıyor. Yüzen pazar sadece hafta sonları ve resmi tatillerde;saat 10:00 – 15:30 arası açıktır. Bir günde beş planlanmış gösteri olur ve her şov birbirinden farklı. İsterseniz, hepsini izlemek için bütün gün kalabilirsiniz.

  1. Wat Sai Yüzen Pazar

Wat Sai şehir merkezinden yaklaşık yarım saat uzaklıkta olan eski yüzen pazar, yakın tarihteki yeniden dirilmesi yaşamı bölgeye geri getirdi. Pazara girmek için kanal boyunca tekne gezisine çıkabilir ve Taylandlıların yalayış biçimlerini yakından gözlemleyebilirsiniz.

  1. Bang Phli Yüzen Pazar

Samrong Kanalı’nın her iki yanındaki ahşap yürüyüş yolları boyunca bulunan ahşap dükkanların aslında Bangkok’taki yüzen pazarlardan biri olarak adlandırılıp adlandırılamayacağı tartışmaya açıktır. Bununla birlikte, su üstündeki teknelerden de satış yapılması az da olsa mevcut. Bang Phli yüzen pazar, Bangkok şehir merkezinden 29 km uzaklıkta bulunur ancak ulaşımı nispeten kolaydır. Geleneksel Tayland’ı görmek isterseniz o zaman kesinlikle burayı gezmelisiniz.

Share Button

Cevap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir