Pages Menu
TwitterFacebook
Categories Menu

Posted by on May 30, 2015 in Genel, Yemek | 0 comments

McDonalds Kalitesinin Sırrı

 

 

mc_donalds

 

 

Bu hafta fikirannesi daveti ile “McDonalds Kalitesinin Sırrı” isimli kampanya kapsamında Pınar Et Fabrikasını ve İzmir Çankaya’da bulunan Mc Donalds’ın açık mutfak gezisini yaptık. Bu projede olmak istememin en önemli tarafı istediğim soruları direk birinci ağızdan sorabilecek olmamdı. Sosyalmedya üzerinden bir çok anne tepki gösterdi. Haklı olabilirler ancak ben bu zamana kadar hiç bir zaman gittiğim etkinliklerde çocuğunuza bunu verin, bu yedirin, bu şöyle bu böyle diye marka ne derse inanıp diretmedim. Her zaman onların ağızından aktarım yaptım. Böylesini hep daha sağlıklı bulmuşumdur. Gezimiz şöyle başladı;

 

mc_donalds_sunum

 

McDonald’s Türkiye Genel Müdürü Dilek Dölek, McDonald’s Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Ayça Gür ve Pınar Et Genel Müdürü Tunç Tuncer’in ev sahipliğinde önce sunum yapıldı ve daha sonra soru cevap kısmına geçildi.

Türkiye’de ilk kez 1986 yılında hizmet vermeye başlayan McDonald’s, 2005 yılından bu yana Anadolu Grubu (Anadolu Endüstri Holding) çatısı altında faaliyet göstermeye başlamış. 262 restoranı ve 6000 civarında çalışanı ile yılda 110.000 kişiye hizmet veriyor. Kullanılan ürün ve malzemelerin %99’unu Türkiye’de üretim yapan firmalardan alıyorlarmuş. En büyük tedarikçisi olan Pınar Et Türkiye’nin ilk entegre et tesisi olarak 1985 yılında kurulduğundan 29 yıldır iş birlikleri devam ediyormuş.

Sorularımız; ( Tüm soruları not almaya çalıştım. )

– Sadece dana eti mi? ( Evet, hayvanın sadece kol ve döş kısmını kullanıyoruz.)

– Sakatat var mı? ( Kesinlikle yok. )

-Helal kesim mi? ( TS helal belgeleri mevcutmuş. İslami kurallara göre veteriner eşliğinde kesim yapılıyormuş.)

-Katkı ve koruyucu madde var mı? ( Hayır. Hiç bir katkı ve koruyucu yok. Tuz ve karabiber pişirildikten sonra ekleniyor. )

-Ekmeklerde mısır şurubu var mı? ( Hayır.Yok.)

-Hamburger köftesi glutensiz beslenmeye uygun mu? ( Evet. )

-Patatesler neden lastik gibi oluyor ve 7 dk içinde tüketilmeyenler atılıyor? ( Patatesler fazla yağ çekmesin diye daha önceden kısa süreli haşlandığından hemen tüketilmesi gerekiyor.)

-Kızartma yağı olarak ne kullanıyorsunuz? ( Bitkisel kanola yağı )

Atladığım sorular var ise sosyalmedya üzerinden  #mcdonaldsinsirri hastagi ile takip edebilirsiniz.

 

pinar_et

 

Fabrika gezimiz için ise gördüklerim üzerinden konuşursam hemen hemen tüm iş gücü makinalara ait sadece paketleme kısmında insanlar çalışıyor.

Açık mutfak gezimiz için Çankaya’ya vardık. Bu arada gezmek isteyen olursa restaurant müdürü ile görüşüp siz de ziyaretinizi yapabilirsiniz.

 

fotoğraf 3 (3)

 

 

Mutfakta her şey sistemli, köfteler pişiyor bu resimde gördüğünüz yerlerine koyuluyor. 15 dk yı geçen köfteler ise ıskarta denilen çöpe atılıyorlar. Maalesef bunlar gerçekten çöpe gidiyor. İçine konulan tüm sebzeler için de aynı sistem hepsinin ayrı zamanları var. Şebeke suyu kullanılmıyor. Kendilerine ait bir su arıtma sistemleri var.

Bir gezimiz daha böylece bitmiş oldu. Herkese sevgiler..

 

 

 

 

 

 

 

Share Button

Cevap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir