Pages Menu
TwitterFacebook
Categories Menu

Posted by on Ağu 11, 2017 in Genel, Seyahat | 0 comments

İtalya’nın En Renkli Mimarisi: Sammezzano Kalesi

 

İtalya’nın En Renkli Mimarisi: Sammezzano Kalesi

 

Mimarlar, tasarımcılar, mimariye, tarihi yapılara ve fotoğraf çekmeye ilgisi olan herkes bu yazımızı ve sizler için özel olarak seçtiğimiz görselleri sakın kaçırmayın. Bugünkü görsel turumuzda sizleri İtalya’nın en renkli mimarisi olan Sammezzano Kalesi’ne götürüyoruz! Siz de eğer son dakika tatil fırsatları ya da erken rezervasyon tatil seçeneklerini takip ediyorsanız, İtalya gezi planı için kullanabileceğiniz bu rehberi bir yere not edin.

Floransa’nın 40 kilometre güneyinde yer alanve çarpıcı mimarisiyle ön plana çıkan Sammezzano Kalesi’ni İtalya’da gezilecek yerler listenize mutlaka eklemenizi öneriyoruz. Üstelik ucuz tatil seçenekleri arayanlar içindeyseniz burayı seçerek bütçe dostu bir tercih yapacağınıza eminiz.

 

 

1

 

Yeşilin her tonunu görebileceğiniz bahçeleri meşe ağaçları, egzotik bitkiler ve dev sekoyalar ile çevrili.Her ne kadar terk edilmiş bir kale olsa da Toskana’nın yemyeşil manzaralarını sunması ve tüm ihtişamıyla birçok turistin ilgisini çekiyor.

1

Yüksek bir tepede konumlanan Sammezzano Kalesi’nin bir diğer bilinen adı ise Aragon’un Ximenes. Zengin İspanyollar tarafından 1605 yılında yaptırılan kale, yıllar içinde lüks bir otel, spa vb. hizmetler için kullanıldı.

1

Ne yazık ki, yeterli fonun sağlanamaması nedeniyle 90’lı yıllarda bugüne dek terk edilmiş bir kale olarak kaldı. Terk edilmiş dediğimize bakmayın, halen daha içine girip gezme hakkınız var. Öyle ki, dışı ayrı, içi ayrı bir güzel olan bu mimarinin her köşesini fotoğraflamak isteyeceğinize eminiz.

1

Güney İspanya’ya özgümimarilerden esinlenerek tasarlananbu yapıda geleneksel Mağribi etkilerini görmek gerçekten de çok farklı bir deneyim. Özellikle iç tasarımında karmaşık desenler, nefes kesen renkler ve görkemli desenlerle dekore edilmiş 365 odaya hayran kalacaksınız. Yılın her gününe ayrı bir oda olması için 365 tane oda yaptırılmış.

1

Tüm İtalya’ya ve hatta dünyaya namı yayılan öyle bir oda var ki, daha içine girer girmez nutkunuz tutulacak. Kaledeki en ünlü oda olan “Peacock Room”, tek kelimeyle insanı o anda alıp başka dünyalara götürüyor.

1

Ne yana baksanız gökkuşağı renkleri ve iç içe geçmiş özel tasarım desenleri, hipnoz edici renkleri ve büyüleyici mozaikleri görüyorsunuz. Büyüleyici bir masalı zihninizde canlandırıyormuş gibi hayal gücünüzün sınırlarının zorlanacağına garanti veriyoruz.

1

Hepsi bu kadar değil elbette… Sammezzano Kalesi’nde orijinal adıyla White Room, yani Beyaz Oda’da ise olağanüstü bir şeye şahit olmaya hazır olun.

1

İspanya’nın en tarihi bölgesi olan Endülüs’ün Fas’a yakın olması nedeniyle de bu odada İspanyol mimarın Fas’tan özel olarak getirttiği mozaik karolarla odanın zeminini özenle tasarladığını göreceksiniz. Ferforje avizelerle taçlandırılmış olan bu görkemli oda, dünyanın en güzel iç mekanlarından biri olarak kabul ediliyor.

1

Sadece vay vay vay…….

1

Muhteşem köşeler, labirent yolları, sütunlar, kemerler ve bir başka iç mekanda göremeyeceğiniz kubbeler ile İtalya turunuzu unutamayacağınız bir anıya dönüştürecek olan odaları bir bir gezmeyi unutmayın.

1

1

Orijinal Görseller: https://theculturetrip.com/europe/italy/articles/this-is-the-most-beautiful-room-in-italy/

Share Button

Cevap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir