Pages Menu
TwitterFacebook
Categories Menu

Posted by on Nis 11, 2016 in Etkinlikler, Genel, Uzman Görüşleri | 0 comments

Çocukla iletişim, çocuğun gelişiminde ailenin rolü

 

IMG_0353-1024x683

Fotoğraf : www.hassasanne.com

 

Geçtiğimiz haftalarda kendim için yaptığım en güzel şeylerden biri Prof. Üstün Dökmen’in Çocukla iletişim, çocuğun gelişiminde ailenin rolü seminerine katılmaktı. Sevgili Ece’nin Zekeriyaköy’de bulunan HassasAnne Etkinlik Merkezinde geçerkleşen seminerden notlarımı biraz gecikmelide olsa paylaşmak istedim. O gün Ece’nin HassasAnne sitesinin 3.yılını doldurması sebebi ile bir pasta kestik. Ece’cim davetin için çok teşekkür eder, blog için nice seneler dilerim.

Son zamanlarda ülkemizde yaşanan üzücü olaylar sebebi ile herkes mutsuz ve üzgündü. Dolayısıyla konuya buradan başladık.

  • Çocuklar öyle veya böyle gündemin farkında ve sizin tutumunuzdan hissedebilir. Saklamayın, konuşun. Çocuklara kaygınızdan bahsedebilirsiniz. Ancak gelecek ile ilgili bilgi vermeyin, tahmin yürütmeyin. Evet, kaygılıyım çünkü ülke olarak zor günlerden geçiyoruz. Her şey düzelecek ya da daha kötü olacak gibi söylemlerde bulunmayın.
  • Bu örnekle beraber, yılgınlık ve yılmazlık terimlerini konuştuk.

“Anne, baba olarak her durumda mutlu olamazsınız ama yılmaz olmak zorundasınız.”

  • Yılgın olan insan depresyona ve yenilgiye hazır olmalıdır. Çocuğunuza yılmaz olmayı öğretin. Çocuk her daim mutlu olmak zorunda değil, mutsuzluğu da bilmeli.
  • Sınır çizen anne babalar olmalısınız. Çocukların mutlaka sınırları olmalı ve bunu aşmamalı. Birgün hayır dediğinize öbür gün evet derseniz otorite düşüklüğü yaşarsınız. Kesin kurallarınız olmalı. Sınır koymak çocuğu sevmediğiniz anlamına gelmez. Çocuğa sevgiyi sonsuz verin ama kural, sınır her zaman olmalı. Mesela; ben sana vuramam, sen de bana vuramazsın gibi.

“Kural, sınır her zaman, sevgi sonsuz, saygı karşılıklı olmalı.”

 

  • Evinizde herkes eşit olsun, herkesin fikrini alın. Kadın, erkek ayrımı olmasın. Herkesin fikir, konuşma ve seçim yapmaya hakkı olsun.
  • Yaşanılan kriz anlarında mutlaka güçlü olmalısınız, Siz güçlü olacaksınız ki, çocuğunuza yılmaz olmayı öğretebilesiniz. Hayatı kontrol edebilmeyi öğretin. Ne olmak istiyorsa bunun için çaba göstermesi gerektiğini, oyuncak için para biriktirmesi gerektiği gibi aslında bir çok şeyin onun elinde olduğunu aşılayın. Pes etmemeyi, yılmamayı her yaşta öğrenebiliriz. %100 yılmazlık, %100 yılgınlık yoktur.

“Yaşamın perde aralığında bir ışık vardır. Yeter ki perdeyi tamamen kapatmayın.”

 

Yılmaz çocuk = Özgüvenli çocuk.

Öz bakımını kendisinin yapması çok önemli. Yapamaması durumunda aileme bir şey olursa ne yapacağım düşüncesi oluşturuyor ve bu da kaygılı bir birey olmasına yol açıyor.

Sevgiyi sonsuz verin. Bol ilgi ve doyasıya öpün, koklayın.

Saygı çok önemli. Saygı her daim karşılıklı olacak, herkese saygı duyacak ama kimseye mutlak itaat etmeyecek.

Ailesine bağlı olacak ama bağımlı olmayacak.

Ailede bir karar alınacaksa mutlak suretle çocuğun fikri alınacak.

Tercihlerini kendi yapacak ve sorumluluk alacak.

 

Aile olarak, yapılan en büyük yanlış çocuğun önünde kavga edip, ama çocuktan gizli barışmak. Eğer çocuğun önünde kavga ettiyseniz, mutlaka çocuğun önünde barışın. Bu onu güvende ve mutlu hissettirir.

 

Bu şahane seminer sonrası Ece’nin 3. yılı için pastamızı kestik. Nice senelere tatlım.

 

Fotoğraf : www.hassasanne.com

Fotoğraf : www.hassasanne.com

 

Ayrıca Ece’min şahane hediyeleri..

 

1901-1024x1024

Fotoğraf : www.hassasanne.com

 

Share Button

Cevap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir