Pages Menu
TwitterFacebook
Categories Menu

Posted by on Nis 19, 2016 in Etkinlikler, Genel, Ürün | 0 comments

Balparmak Ar-Ge Merkezi Gezisi

 

Balparmak_ArGe_Tanıtım (27)

 

Geçtiğimiz hafta Balparmak daveti ile Çekmeköy’de bulunan Ar-Ge merkezlerini ziyarete gittik. Çok merak ettiğim konulardan biri olan bal hakkında bir sürü bilgi edinmiş oldum. İlk önce kendi merkezleri içinde süper orman manzaralı teraslarında samimi, sohbetli bir kahvaltı ettik. Karşılama ve güleryüzlü halleri ve ilgileri ile sıcak bir ortam yakaladık ve aklımdaki tüm soruları sohbet eder gibi sordum ve cevaplarını aldım. Gıda sahteleciğinin en yoğun olduğu ürünlerin başında gelen ürün olması sebebi ile ilk sorum tabiki bu oldu.

 • Balın doğal olduğunu nasıl anlayacağız? Glikoz, şeker, antibiyotik vs gibi katkı maddeleri var mı?  

İster petek, ister süzme olsun, gerçek balı sahtesinden ayırmak, uzmanlar için bile çok zordur. Kıvamına ya da rengine bakarak, koklayarak hatta tadarak ayırt etmek nerdeyse imkansızdır. En sağlıklı yol, laboratuvarlarda yapılan analizler sayesinde ayırt edilmesini sağlar.

 • Bal neden besleyicidir? Neden enerji verir?

Bal, vitamin, enzim, mineral ve aminoasit gibi vucüt için gerekli yaşamsal değerde pek çok element içerdiğinden, balı şekerden ayıran en önemli niteliktir. Arılar, 1 gr bal için 4.000 den fazla çiçeğin nektarını toparlar ve bu nedenle binlerce çiçeğin, bitkinin besleyici değerlerini ve şifasını taşır. 100 gr balda, yaklaşık 304 kalori vardır.

Arı Ürünleri

 • Apiterapi ; arı ürünleri ile yapılan sağlık destek uygulamalarına verilen genel bir isimdir. Arı ürünleri herhangi bir sağlık probleminin çözülmesinde tıbbi tedavi yöntemlerine destek olarak kullanılmaktadır. Bu yönüyle de tıbbın alternatifi değil, destekçisi olarak görülmektedir.
 • Arı Sütü; işçi arıların kraliçe arı ve yavruları beslemek için ürettikleri özel bir besindir. İşçi arının üretim zamanında en fazla 4-5 hafta yaşadığı, yaşam süresi boyunca arı sütü ile beslenen kraliçe arının ise uygun koşullarda 5-7 yıl arası yaşadığı bilinmektedir.
 • Arı poleni; bitkilerin üreme organlarının başlıklarında bulunan üreme hücreleridir. Arıların beslenmesinde protein kaynağı olarak önem taşıyan polen, bileşimindeki yağlar, şekerler, lifler, mineraller, aminoasitler,  fenolik bileşikler ve vitaminler nedeniyle değerli bir besindir.
 • Propolis, reçineli ve mum kıvamında olan, arılar tarafından belli bitki ve ağaçların tomurcuk, yaprak ve dallarından toplanan bir maddedir.

 

 • Balda zararlı madde olur mu? Nasıl anlaşılır?

Balın doğasında zararlı madde yoktur. Ama bütün tarımsal ürünler gibi, bal üretiminde de üreticiler, hastalıkla mücadele etmek için ilaçlara başvurmaktadır. Balda bulunabilecek bu tür zararlı ya da yabancı maddelerin tespiti, yine laboratuvarlarda, uzmanlarca yapılacak ayrıntılı analizlerle mümkündür.

 

“Ülkemizde Tübitak, Ege üniversitesi ve Balparmak laboratuvarlarında bu tür testler yapılabilirmiş.”

 

Balparmak_ArGe_Tanıtım (16)

 

 

 • Gerçek bal bozulur mu? Kristalleşme bozulma anlamına mı gelir?

Gerçek bal kristalleşir, ancak bozulduğu anlamına gelmez. Kristalleştiği haliyle de tüketilebilir, besin değerini kaybetmez. Kristalleşen balı, benmari usulü (45° yi geçmeyen sıcaklıkta su dolu bir kabın içinde, suyla doğrudan temas ettirmeden) ısıtmak, kristalleşmenin çözülmesi için yeterlidir.

 

“Sahte bal ise kristalleşmez; çünkü içinde doğal özler bulunmaz.”

 

Not : Bal, çocuklar için önemli bir gıdadır. Ama uzmanlar, bir yaşından küçük çocuklara bal yedirilmemesini önermektedir.

 • Bal alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Marka bal alın: Balın kalitesini tadarak anlayamazsınız. Açıktan aldığınız ballarda risk tüketicinin, markalı ballarda ise firmanındır.

Süzme bal alın: Petekli ballarda hile yapılmayacağı inanışı her zaman geçerli değildir. Bu ballar arıya şeker yedirerek üretilebilmektedir. Her peteğin tek tek analiz edilmesi hem pratik olarak, hem de ekonomik açıdan mümkün değildir.

Markayı sorgulayın: Yıllar içerisinde kendini kanıtlamış, güvenilir bir marka olmasına, üründe parti numarası, dolum tarihi, son kullanma tarihi, firma adı, adresi ve telefonu gibi ürün ve de firma kimliğini açıkca belli eden ibarelerin bulunmasına ayrıca kapakta garanti bandı olmasına dikkat edin.

 

 • Şimdi tüketici olarak benim için en önemli soru, Balparmak olarak tedarik süreci, balların analiz raporları ve paketleme olarak devam eden sürecin işleyişi hakkında bilgi verebilir misiniz?

 

Balparmak bünyesine kayıtlı yaklaşık 10.000 arıcı mevcutmuş. Diyelim ki Ahmet bey aradı ve 500 teneke balım var dedi. Önce Ahmet bey tüm tenekelerden ayrı ayrı küçük kavanozlara numune şeklinde ayrı ayrı doldurup, merkeze gönderiyor. Burada tüm testler yapıldıktan ve başarılı sonuç alındığında Ahmet bey 500 teneke malını nakliye ile gönderiyor. Ürünler geldikten sonra Balparmak yetkilileri tekrar aynı işlemi uyguluyor ki, ürünler o ilk gönderdiği numune mallarla uyuşuyor mu? Bu süreçte normal devam ettiğini varsayarsak en son 2 tonluk bir paketleme tankına alınıyor. Paketleme gerçekleşmeden en son tekrar testler yapılıyor. Ve 3 ayrı süreçte normal seyrinde devam ederse paketleme aşamasına geçiliyor.

Diyelim ki, Ahmet bey ilk gönderdiği numune ürünle, merkeze gelen ürün aynı değil. O zaman ürünler geri gönderiliyor ve nakliye ücreti dahil hiç bir ödeme yapılmıyor.

 

Balparmak_ArGe_Tanıtım (8)

 

Balparmak hakkında genel bilgi;

 • Uluslararası bal pazarının en büyük 6. markası ve ulusal ambalajlı bal pazarının lideri Balparmak, Türkiye’nin dört bir yanındaki arıcılardan tedarik ettiği balı farklı süreçlerde 92 doğallık testinden geçirdikten sonra paketleyip tüketicilerine sunuyor.
 • Markanın Bal ve Diğer Arı Ürünleri Araştırma ve Kalite Kontrol laboratuvarı Avrupa’nın en gelişmiş 4 eşdeğer bal ve arı ürünleri laboratuvarından biri konumunda.
 • Altıparmak Gıda olarak 1 Mart 2016 tarihinden itibaren Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Ar-Ge Merkezi belgesine sahibiz.
 • Türkiye’nin ilk ve tek Ar-Ge merkezine sahip.
 • Balparmak’ın Ar-Ge Merkezi’nde farklı disiplinlerinden 44 uzman görev yapıyor.
 • Balparmak’ın Ar-Ge merkezi; 750 m²’lik araştırma laboratuvarı, 440 m²’lik ürün geliştirme odası, 177 m²’lik pilot tesis, 62 m²’lik bilgi teknolojileri bölümü, 572 m²’lik ofis alanıyla toplam 1.429 m²’dir.

 

Balparmak’ın ürün yelpazesi

Süzme Çiçek Balı ; Anadolu’nun en iyi bal veren yörelerindeki balı, özel harmanıyla, damaklarda vazgeçilmez bir tat bırakıyor.

Süzme Çam Balı; %95’i Türkiye’de, Ege Bölgesi’nde gerçekleştiriliyor.

Özel Seçim Serisi; Hakkari, Yüksekova ve Şemdinli’nin yüksek yaylalarından üretiliyor.

Özel Lezzetler Serisi; Türkiye’nin 5 ayrı yöresinden (Şemdinli, Muş, Yüksekova,Kayseri ve Bingöl)

Özel Lezzetler Serisi – Monoflora; arıların ağırlıklı olarak tek tür bitkiden nektar alarak ürettikleri ballardır. Karadeniz yöresinin Kestane Balı ve Akdeniz yöresinin Narenciye Balı

Binbirçiçek; Her yörenin ballarını özel olarak derlenen bir klasik.

Balkovan : Marmara, Akdeniz ve Ege yöresinin özel harmanı ile oluşuyor.

Honeybana; Özellikle çocukların bal tüketimine yardımcı olmak amacı ile hazırlanan süzme çam balı serisi.

Katla Balla; Balını her zaman yanında taşımak isteyenler için.

Apitera Kids- Muzlu; Doğal muz aroması, arı sütü, bal ve propolis’ten oluşuyor. Maksimum fayda için kahvaltıdan önce tüketilmesi ve etkisini görmek için 4-6 hafta düzenli kullanılmalıdır.

Apitera Mix – Portakallı; Doğal portakal aroması ile her yaştan tüketicilerin kullanımına sunuluyor. Arı sütü, bal,polen ve propolis bulunuyor. Maksimum fayda için kahvaltıdan önce tüketilmesi ve etkisini görmek için 4-6 hafta düzenli kullanılmalıdır.

Apitera Zen; Bal, propolis,zencefil,karanfil, karabiber ve limon karışımından oluşan Apitera Zen sağlıklı yaşama dikkat eden tüketiciler için.

Apitera Plus;

Sadece eczanelerden temin edilebilir.

Apitera Plus- Mix (Arı sütü-Bal-Polen-Propolis)

Apitera Plus- Kids (Arı sütü-Bal-Propolis)

Apitera Plus- Age (Arı sütü-Bal)

Apitera Plus- Energy (Arı sütü-Bal-Polen)

Ben özellikle apitera serisine bayıldım. Daha önce hiç duymamış olmam ilginç geldi. Zira alerjik bir çocukla 7 yıl yaşamış biri olarak bal ile yapılan tüm karışımları yapmış ve denemiştik 🙂 İşte bu gezileri bu yüzden daha çok seviyorum. Her seferinde farklı bilgiler öğrenmek, deneyimlemek gerçekten çok güzel. Bal konusu gerçekten çok hassas, aslında artık her türlü gıda için aynı şeyi söyleyebilirim. Terörden kurtulamadık, kurtulamayacağız. Gıda terörü maalesef her yerde..

Sağlıklı yaşamlar..

 

Balparmak Ar-Ge Merkezi Gezisi

Share Button

Cevap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir